untitled Created with Sketch.

زرشناس: غربت مرتضی عجیب بود/ برجی: نمی‌توانستند ببینند مرتضی جلوتر را از زمان خودش است

۲۱ فروردین, ۱۳۹۷ - ۹:۴۶ ق.ظ

به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی روایت فتح، در بیست و پنجمین سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم، سید مرتضی آوینی، مراسم نکوداشتی با عنوان «داغ شقایق» ‌در بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار شد .

در ابتدا محمودیان یکی از همکاران شهید آوینی در حوزه نگارش متن مجموعه های روایت فتح که اجرای برنامه را برعهده داشت متنی از گفتارهای شهید را برای‌حضار قرائت کرد.

رضا برجی از همکاران شهید آوینی در بخش دیگر مراسم با حزن روی صحنه حاضر شد و گفت: خوشحالم بعد از سالها آمدیم در جایی که ایشان حضور داشتند. در این حیات قدم می‌زد و فکر میکرد و تدوین می‌کرد. شاید بوی مرتضی اینجا بیشتر به مشام می‌رسد. یکی از مواردی که بسیاری افراد از من می پرسند این است، اگر مرتضی بود چه می کرد؟

به گفته وی، آوینی هر اتفاقی که رخ می‌داد مردانه می‌ایستاد. او بسیار تنها بود. بعد از شهادت ایشان فهمیدند که مرتضی از جیب خودش و از اموال شخصی خود به کارکنان سوره حقوق داده است . حوزه سوره را چاپ می‌کرد اما توزیع نمی‌کرد.

برجی در آخر گفت: ما همچنان مشکلمان پخش مستندهایمان است. امام زمان(عج) بچه رزمنده‌ها یک قدم عقب برنداشته‌ایم. ما تغییر نکردیم و شاکریم که رهبر را برای ما نگه داشتید. نباید بگویم ابزار نیست. باید کار کنیم .

در بخش دیگر مراسم تصاویری از شهدای مدافع حرم با گفتار شهید آوینی برای حضار پخش شد و تصاویر و وصیت صوتی شهید حججی حضار را منقلب کرد.

*اجرای تئاتری با محتوای زندگی شهید آوینی

اصغر نقی زاده به همراه حسین همراه یکی از بازیگران تئاتر روزهای جنگ را روی صحنه آوردند و نمایشی با مضمون زندگی شهید آوینی اجرا کردند. همچنین در ادامه این برنامه سرودی در وصف شهید آوینی اجرا شد.

 

* زرشناس: انقلاب رستاخیز اعتراضی ایران اسلامی به غربزدگی شبه مدرن بود

شهریار زرشناس نویسنده و محقق در بخش دیگر آیین نکوداشت سید شهیدان اهل قلم صحبت‌های خود را با یادی از مرتضی آوینی آغاز کرد و گفت: مرتضی بسیجی بود، هنرمند بود، اما بیش از این ها متفکر است و کمتر به این وجه توجه می‌شود.


وی با بیان اینکه او متفکر انقلابی دوران گذار است، ابراز داشت: با انقلاب دو گذار در جهان و ایران اتفاق افتاد. او طلایه دار تفکر انقلابی است، اگر از منظر تاریخ به عالم غرب مدرن توجه کنیم در یک گذار تاریخی است که ظهور اندیشه پست مدرن است و انحطاط تفکر غرب است.

وی افزود: آوینی متفکری متفکر مجاهد ومتعهد است که به اقتضای شرایط حرکت انقلابی می‌کرد . هر جا نیاز بود ورود می کرد هم نظری و عملی؛ اینهاست که آوینی را منحصر بفرد می‌کند، او مدیر انقلابی بود که در دسترس بود و رویکرد اشرافی و بوروکراتیک نداشت؛ او ژورنایست بود، اما در آن محیط هضم نشد، همچنین در روشنفکر بازی هضم نشد.

زرشناس خاطر نشان کرد: آوینی روحیه بسیجی ، اندیشه انقلابی وبصیرت متفکرانه داشت . غربت مرتضی عجیب بود . او می‌دانست از هجوم فرهنگی شبه مدرن باید عبور کند‌ که بسیار سخت بود او تدارک دید و چالشها را بررسی می کرد ما در حوزه نظری در جایی قرار داریم که آوینی آن روزکار در آن بود.

او در ادامه به برخی شبهات مطرح شده درباره آوینی پاسخ داد و گفت: روشنفکرها می‌گویند او اواخر عمر به دوران روشنفکری بازگشته بود. من تا چهارشنبه غروب با ایشان بودم، در نوشته‌هایش یک سطر بوی عدول از انقلاب یا عبور از انقلاب پیدا نمی‌شود . یک فریم در این مورد ندارد . روزی که با هم می رفتیم گفت می روم فکه جایی که فرشتگان ارواح شهدا را به آسمان می بردند کدام روشنفکر درباره جنگ و مرگ اینگونه صحبت می کند؛ روشنفکر مرگ را نیستی می‌ داند. او ۴۰ ساعت قبل از شهادت اینگونه از مرگ با وجد سخن می گوید و از رفتن به شهادت صحبت می کند.
وی با اشاره به صداقت شهید آوینی تاکید کرد: او صاف و صادق بود . برخی فیلم ساختند و می گویند روشنفکر شده بود. اما او عاشق امام خمینی بود. او معتقد بود امام خمینی در من نفوذ کرد و مرا متحول کرد. او از روشنفکری عبور کرد‌. وقتی می‌گوید از انتهای راه طی شده سخن می گویم احوالات خود را می گوید‌.

* اتاق کار شهید آوینی موزه شد

مجری مراسم در پایان این برنامه با اشاره به بازآفرینی اتاق کار شهید آوینی گفت: اتاقی که شهید آوینی آخرین تدوین‌هایش را در روایت فتح انجام داد به موزه مبدل شده است .
این مراسم با حضور هنرمندان، اندیشمندان، همرزمان این شهید به همراه علاقمندان سینمای ایشان در بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار شد.