untitled Created with Sketch.

گردهمایی گروه «چهل شاهد» با حضور کمال خرازی/ عکس های گروه چهل شاهد واقعیت محض جنگ است

۴ اردیبهشت, ۱۳۹۷ - ۱:۱۵ ب.ظ

به گزارش روابط عمومی بنیاد فرهنگی روایت فتح؛ در این گردهمایی که عصر دوشنبه با حضور دکتر کمال خرازی، وزیر اسبق امور خارجه و برخی از اعضاء گروه چهل شاهد برگزار گردید، سید عباس میرهاشمی مدیر عامل انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس ضمن خیر مقدم و تبریک اعیاد شعبانیه، برای آشنایی اعضاء گروه چهل شاهد با انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس به شرح مختصری از تاریخچه، سوابق و فعالیت های این انجمن پرداخت.
میرهاشمی با اشاره به تاریخچه ی انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس گفت: انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس به صورت خودجوش و با مشارکت عکاسانی که در دفاع مقدس به ثبت وقایع می پرداختند شکل گرفت. پس از شکل گیری، این انجمن به بنیاد فرهنگی روایت فتح متصل شد.
مدیر عامل انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس بیان کرد: از همان سال های آغازین شروع به کار انجمن، همکاری و اعتماد سازی میان عکاسان اعم از حرفه ای و آماتور در دستور کار قرار گرفت و به همین منظور تعداد زیادی از عکس هایی که به ثبت رسیده بود جمع آوری گردید. در حال حاضر بیش از ۱ میلیون فریم نگاتیو گردآوری، ثبت و کدگذاری شده که درصد بالایی از آن، قابل استفاده و انتشار می باشد. لازم به ذکر است از این عکس ها، ۱۸حدود بیست عنوان کتاب در قالب های مستند، دفاع مقدس و انقلاب اسلامی منتشر شده است.
در ادامه فرهاد سلیمانی مسئول پژوهش انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس گفت: حدود ۱۷ سال از شکل گیری انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس می گذرد و در این مدت انتشار کتاب، تدوین تاریخ شفاهی عکاسی دفاع مقدس و برگزاری نمایشگاه ها و کارگاه ها توسط این انجمن صورت گرفته است. در سال های دفاع مقدس که عکاسان مشغول ثبت تصاویر جنگ بودند و مستند سازان، این واقعه ی عظیم را روایت می کردند، گروه چهل شاهد در عملیات ها مشغول واقعه نگاری بود و در نقاطی که حضور در آنجا غیر ممکن بود عکس ها و فیلم های ارزشمندی را به ثبت رساند. مساله ای که مورد اهمیت است پرداختن به این گروه و تاریخ شکل گیری آن است. با بضاعتی که این گروه داشته، می توان با جمع آوری آثار، تدوین و تحلیل آن کتب ارزشمندی به چاپ رساند.
وی خاطر نشان کرد: باید در نظر داشت گروه چهل شاهد که جناب دکتر خرازی بانی تشکیل آن بودند، اتفاق ویژه ای در زمینه ی هنر، بالاخص هنر دفاع مقدس است که علاوه بر چاپ و انتشار آثار، ظرفیت تهیه و تولید مستند در مورد تاریخچه ی شکل گیری این گروه، آثار، شهدا و اعضاء این گروه وجود دارد. بر این باوریم اگر استودیوهای فیلم سازی جهان چنین موضوعاتی را در اختیار داشتند، بهترین آثار را از آنها خلق می کردند. کما اینکه آن ها از موضوعات خیلی معمولی، آثار قابل توجهی تولید کرده اند. حال امید می رود که این امر تحقق پذیرد و از این گنجینه ی دفاع مقدس به بهترین نحو ممکن استفاده گردد.
در ادامه ی این گردهمایی، مهندس ناصر محتشم مسئول وقت گروه چهل شاهد با زنده نگاه داشتن یاد و خاطره ی شهدای گروه چهل شاهد گفت: از گروه چهل شاهد اسنادی وجود دارد که برای تولید آثار فاخر و ارزشمند می تواند مورد استفاده قرار گیرد. هر شخص حقیقی و حقوقی که تمایل داشته باشد روی این اسناد کار کند، با روی باز آن ها را در اختیارش قرار خواهیم داد تا بتواند از این اسناد بهره ببرد.
گروه چهل شاهد سال ها پیش با مساعدت دکتر خرازی شکل گرفت، اما در سال های پس از جنگ، با گذشت زمان به دست فراموشی سپرده شد و هرکدام از اعضاء گروه به مشاغل دیگری پرداختند. حال پس از سال ها با کمک انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس این فرصت فراهم شده است تا در حضور دکتر خرازی که محبتشان همیشه شامل حال ما بوده، این گروه دوباره دور هم جمع شود. ما خواهان تحقق چند مساله هستیم تا بتوانیم انشا الله دوباره این گروه را احیا کرده و به روزهای اوج بازگردانیم.
گروه چهل شاهد به یک اسم صرف بدل شده و در عرصه ی فرهنگ وجود خارجی ندارد. تمهیداتی اندیشیده شود تا هویت این گروه بازگردانده شود. توجه مجدد به این گروه می تواند زمینه ی مناسبی برای ارتقا سطح مستند های جنگی فراهم کند.
گروه چهل شاهد شهدا و جانبازان زیادی را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است. دومین خواسته ی ما این است که ان شاالله یادواره ای در اهواز با نام گروه تشکیل شود تا از خانواده ی شهدا و جانبازان گروه تجلیل شود. سال هاست که در اهواز این انتظار وجود دارد.

فیلم ها و عکس هایی که توسط گروه چهل شاهد به ثبت رسیده است، واقعیت محض جنگ است. این فیلم ها و عکس ها نشان دهنده¬ی جانفشانی ها و دلاوری ها و تمام نکات مثبت و منفی جنگ است که با بضاعت آن روزها با چنگ و دندان به ثبت رسیده است. سومین خواسته ی ما سامان دهی این فیلم ها و عکس ها است.
پس از صحبت های مهندس محتشم دیگر اعضاء گروه چهل شاهد به معرفی خود و نقل خاطراتشان از جنگ و گروه چهل شاهد پرداختند.
در ادامه دکتر خرازی، از بنیان گذاران این گروه با ابراز خوشحالی از دیدار با اعضاء گروه و زنده شدن یاد آن ایام گفت: گروه چهل شاهد وظیفه ی خطیری را بر عهده داشت، آنها بدون هیچ چشم داشتی برای انجام یک کار خطرناک خود را وقف دفاع مقدس کردند. الحمدالله این ویژگی هنوز در تک تک شما عزیزان مشهود است. آنچه که شما بدون هیچ پناه و پشتیبانی ثبت کرده اید، لحظات بی نظیری بوده که در هیچ کجا به ثبت نرسیده است.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی در ادامه گفت: جای خرسندی دارد که این گنیجینه توسط آقای نیکبخت در بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس محافظت می شود. بنده مدت ها بود که به دنبال برگزاری جلسه با اعضاء گروه بودم. در این جلسه پیشنهاداتی مطرح شد که همگی از دغدغه های بنده نیز می باشد و ان شاالله کمک خواهیم کرد تا این خواسته ها محقق شود و ضمن ساخت مستند از تاریخچه ی گروه، طی برقراری یادواره ای از خانواده ی شهدا و جانبازان این گروه تجلیل شود.
در انتهای مراسم، دکتر خرازی به همراه اعضاء گروه چهل شاهد به بازدید از گنجینه ی انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس پرداختند.