untitled Created with Sketch.
افتتاح نمایشگاه ملکه کشتی ربا

نمایشگاه «ملکه کشتی رُبا» افتتاح شد

۷ مرداد, ۱۳۹۸ - ۸:۳۳ ق.ظ

نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «ملکه کشتی رُبا» با موضوع توقیف نفتکش ایرانی توسط انگلیس و اقدام متقابل ایران، پیش از ظهر امروز (شنبه ۵ مرداد) در مجموعه فرهنگی هنری اسوه افتتاح شد.

افتتاح نمایشگاه ملکه کشتی ربا
افتتاح نمایشگاه ملکه کشتی ربا

پیش از افتتاح نمایشگاه، سیدمسعود شجاعی طباطبایی درباره اهمیت برپایی آن طی سخنانی گفت:  رسانه‌های ضد ایرانی همواره ابتدا تکذیب می‌کنند، نظیر اسقاط پهپاد گلوبال هاوک، اما در این اتفاق (توقیف نفتکش ایرانی توسط انگلیسی‌ها و اقدام متقابل از سوی ایران) کاریکاتوریست‌های آن‌ها – از جمله «میشل رامیرز» صهیونیست – بلافاصله فعال شدند و بدون اشاره به پیشینه و جزئیات اتفاق، طرح‌هایی را منتشر کردند. به همین دلیل لازم بود ما به عنوان کارتونیست با زبان بین‌المللی کاریکاتور به مقابله با آن‌ها بپردازیم.

وی افزود: به فرموده رهبر معظم انقلاب، دوران «بزن در رو» تمام شده است و ما در حوزه کارتون و کاریکاتور این را نشان داده‌ایم.
البته فرصت کمی برای برپایی نمایشگاه داشتیم و به اصطلاح، اقدامی آفندی بود، برای همین بسیاری از کارتونیست‌ها از حضور در نمایشگاه باز ماندند و بابت آن خیلی متاسف بودند.

این کارتونیست پیشکسوت افزود: ۱۴ هنرمند شامل: حبیب‌الله صادقی، علیرضا ذاکری، مازیار بیژنی، محمدحسین نیرومند، جابر اسدی، محمدعلی رجبی، شهرام شیرزادی، مهناز یزدانی، طاهر شعبانی، عباس گودرزی، اکبر تراب‌پور، محمود نظری، علیرضا باقری و بنده، ظرف ۳ روز این طرح‌ها را زدند و به معنای واقعی گل کاشتند. کتاب آثار هم در مدت زمان ۴ روز آماده و چاپ شد.

شجاعی طباطبایی تصریح کرد: دیدگاه‌های استعمارگرایانه در نگاه ملکه انگلیس به ما نشان می‌دهد که او نه تنها قدیس نیست که یک روباه پیر منحوس است. 

مدیر مرکز تجسمی حوزه هنری گفت: مخاطب نمایشگاه «ملکه کشتی ربا» فقط ایرانی‌ها نیستند، بلکه این آثار قرار است در فضای مجازی منتشر شوند تا مخاطبان بین‌المللی هم این آثار را ببینند.

وی گفت: کارت دعوت نمایشگاه را برای سفیر انگلیس فرستاده‌ایم اما نمی‌دانم در نمایشگاه حضور یابند یا نه.


سپس کتاب نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «ملکه کشتی رُبا» با حضور سردار ابوالفضل شکارچی سخنگوی ارشد نیروهای مسلح، سیدمحمدیاشار نادری رئیس بنیاد روایت فتح، سیدمسعود شجاعی طباطبایی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری و صادق جان‌بزرگی (فرزند شهید سعید جان‌بزرگی) رونمایی شد.

در پایان، نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «ملکه کشتی رُبا» شامل ۳۵ اثر افتتاح شد.